Mit tegyek a nehezen kiolvasható adatokkal?

Ha a betű egyáltalán nem vagy nem biztosan felismerhető (nyomtatási hiba, foltok, elmosódások stb. miatt), akkor a következő jelöléseket alkalmazzuk:

  • M{...}er - kapcsos zárójelben levő pontok jelölik az ismert számú nem rekonstruálható betűt (a mi esetünkben három)
  • Müll{} - üres kapcsos zárójel ismeretlen számú nem rekonstruálható betűt jelöl
  • M{ü}ller - egy betű kapcsos zárójelbe helyezve bizonytalanságra utal

A kapcsos zárójel a Ctrl+Alt+7 illetve a Ctrl+Alt+0 billentyűkombinációkkal érhető el.

Az olvashatatlan bejegyzéseket jelenthetjük is gépelési hibaként. Ekkor az egy projektfelelőshöz kerül. Ez azonban csak akkor történik, ha a projektfelelős tapasztalatai alapján jobban ki tudja bogozni az írást. Ha egy pl. szkennelt oldal jobb szélén lemaradt a házszám, ezt egy projektfelelős minden további nélkül rekonstuálni tudja. Semmiképp se pirosítsuk be a hibás bejegyzést. Ha egy oldalon több hasonló hibát is találunk, jelentsük e-mailben (DES@genealogy.net) a projektfelelősnek.

Találtam egy gépelési hibát a zöld sávban. Kijavíthatom azt magam?

Igen, ez lehetséges, ha már bizonyos fokig előrehaladtunk a projektben. Konkrétan azokon az oldalakon , amelyeken éppen dolgozunk (a navigációs sávban a „Seite wird bearbeitet” felirat áll), vagy amelyek a COMPLETE státuszban vannak. Utóbbi azt jelenti, hogy ezeket az oldalakat már jelentették, de a projektfelelős még nem vizsgálta át azokat. Csak a végleges átvizsgálás után lesznek az adatok „befagyasztva”. Ezután már csak duplakattintással lehet jelenteni gépelési hibát. Egy gépelési hiba korrekciója a felbukkanó menü „Bearbeiten” (szerkesztés) funkciójával történik.

Mit tegyek, ha az eredeti forrásban nyilvánvaló nyomtatási hibával találkozom?

Alapvetően a betűhű rögzítés elve érvényes. A forrást rögzítjük, nem pedig az adatrögzítő személyes tudását. Egy Ádmá tehát Ádmá marad, Budapets pedig Budapets. A hibásan nyomtatott helységnevek átírhatóak a helyes névre a Történeti Helységnévtárból (Geschichtliches Ortsverzeichnis (GOV)) az ún. GOV-ID azonosító alapján kikeresve. Egy kivételt meghagytunk: hibásan írt keresztneveknél kapcsos zárójelben megadhatjuk a helyeset, pl.: Tmaás {Tamás}. A kapcsos zárójel itt a kerekkel ellentétben arra utal, hogy egy, a forrásban nem található kiegészítésről van szó. Amennyiben utcanevek esetén a legördülő listában találunk nyomtatási hibát, jelentsük azt a xxx - fehlt in Liste kiválasztásával a projektfelelősnek. Ezekben az esetekben a projektfelelős dönt a további intézkedésekről.

Hogyan vehetem fel a kapcsolatot a projektfelelőssel?

Minden adatrögzítési projektet egy vagy több projektfelelős kísér. Ezek a felelősök elkészült oldalakat ellenőriznek és fagyasztanak be, javítják a jelentett gépelési hibákat, ellenőrzik az újonnan felvett adatrögzítőket és rendelkezésre állnak konkrét kérdések esetén. Az egyes projektek leíró oldalán látható az adott projektfelelős neve. A projektek leíró oldalai a DES-Startseite linken találhatóak. Ezenkívül elérhetőek a rögzítő maszk navigációs sávjáról is. Minden projektfelelős elérhető a DES@genealogy.net e-mail címen keresztül.

Az olyan kérdések és beszélgetések számára, amelyek tágabb körben is érdekesek lehetnek, létrehoztunk egy saját e-mail listát. Minden adatrögzítőnek ajánljuk, hogy jelentkezzen ide fel, mivel ezen keresztül tájékoztatunk általános újításokról és problémákról, pl. rendszerleállásokról.A listára ezen a linken iratkozhatunk fel: http://list.genealogy.net/mm/listinfo/des-l

Egyelőre nem szeretnék tovább tovább részt venni az adatrögzítésben. Van valami, amit ilyenkor figyelembe kell vennem?

Nem, bármikor megszakíthatja az adatrögzítést. Az oldal, amelyen utoljára dolgozott, még 7 napig lefoglalva marad. Ez idő alatt elérhető az oldal újbóli bejelentkezéssel. Csak a határidő lejárta után szabadul fel az oldal, hogy egy másik adatrögzítő is lehetőséget kapjon a további munkára. Adatrögzítési projektenként mindig csak egy oldal foglalható. Ha elhagyjuk „oldalunkat”, pl. továbblapozással, az azonnal felszabadul, és csak akkor kaphatjuk vissza, ha épp nem foglalja le előlünk egy másik adatrögzítő.

Elkészültem az oldalam rögzítésével, hogyan tovább?

Ha egy oldallal elkészült, jelenteni kell azt „kész” oldalként (lásd: navigációs sáv) Ennek következtében az nem kerül más adatrögzítőkhöz kiegészítésre, hanem a projektfelelősökhöz, akik azt leellenőrzik (elsősorban azt, hogy teljes-e, de a szerkesztési irányelvek betartását is). Végül az oldal „page.status.ADMINCOMPLETE“ jelölést kap. Ezeken az oldalakon adatrögzítők már nem végezhetnek változtatásokat. Ezután nekiláthatunk egy újabb szabad oldalnak (lásd: navigációs sáv).

results matching ""

    No results matching ""