Szeretnék részt venni az adatrögzítésben, és van felhasználói azonosítóm. Hogyan tovább?

A DES kezdőoldaláról (http://des.genealogy.net/) a jobboldali „Dateneingabe” gombra kattintva megjelenik az összes jelenleg rögzítésre váró projekt. Ezek egy térképen ábrázolva, illetve alatta betűrendben felsorolva is láthatóak.

beispielhafter Ausschnitt mit einigen aktuellen Projekten, die einzelnen Links mit 1, 2, 3 numeriert

Mielőtt elkezdi egy projekt rögzítését, erősen ajánljuk, hogy olvassa el először a projekt leíró oldalát, mivel ott fontos információkat talál annak sajátosságairól (piros nyíl).

Ezen túlmenően a különböző forrástípusokhoz saját használati utasítás tartozik, mint pl. a címtárakhoz és rendőrségi nyilvántartásokhoz (kék nyíl).

Az adatrögzítést a „Zur Erfassung” linkre (zöld nyíl) lépve kezdhetjük meg. Ekkor vagy a következő szabad rögzítő felületre jutunk vagy egy előzőleg lefoglalt munkafolyamathoz.

Vannak alapvető, általánosan érvényes szabályok?

Igen, két szabály különösen fontos:

  1. a bejegyzések elhelyezése. Ezeket a bejegyzéseket baloldalon kezdjük, nem teszünk eléje gondolatjelet vagy csillagot. Az nem probléma, hogy a zöld csík eltakarja az alatta levő adatokat. Ellenkezőleg, szándékosan lett így kifejlesztve a program, amely ezen kialakítással néhány más háttérfunkciót irányít.

  2. teljes és betű szerinti rögzítés. Mindig a teljes anyagot rögzítsük, amennyire csak lehetséges, betű szerint. A rövidítéseket ne oldjuk fel, az utcaneveket ne egységesítsük, az utcarövidítéseket (pl.u., Str.) hagyjuk meg rövidítve.

Hogyan rögzítsem a legelső adatomat?

Ha a rögzítő felületen a rögzíteni kívánt sor alatt egyszer kattintunk, megnyílik a rögzítő ablak, amelybe a forrásunkból bevihetjük az adatokat. Erfassungsfenster

Az adatbevitel vagy betű szerint beírva a szabadon szerkeszthető mezőkbe, vagy a nyíllal felkínált javaslatok közül választva történik. A „Speichern” (mentés) gombbal elmenthetjük az adatot. Ekkor az zöld csíkként lesz látható a kiválasztott helyen. Fontos: a csíknak pontosan a rögzített adat felett kell lennie! Több lehetőség van a mentésre: vagy az egérrel a „Speichern” gomba kattintunk, vagy Tab billentyűvel megyünk rá a gombra, és megnyomjuk a szóköz billentyűt. Alternatív megoldásként a gomb használata helyett az Alt+s billentyűkombinációval is menthetünk bármely tetszőleges helyről.

Természetesen van még egyéb más szabály a rögzítésre, amelyek a szerkesztési iránymutatókban és az egyes projektek leíró oldalán olvashatóak.

Hogyan lehet a rögzítő ablakot eltolni?

Előfordulhat, hogy a rögzítő ablak eltakarja a rögzítendő adatokat. Két lehetőség van az ablak eltolására:

  • a „drag and drop” („fogd és vidd”) funkcióval (a rögzítő ablakban a bal egérgombot lenyomva tartva az ablakot a kívánt helyre tolhatjuk)
  • eltolhatjuk a rögzítő ablakot tartósan is a Ctrl és kurzor billentyűk együttes lenyomásával

Van lehetőségem nagyítani vagy kicsinyíteni az oldalt?

Igen, ismét két lehetőség van:

  • mint a legtöbb böngésző esetén, a Ctrl és + billentyűkkel nagyíthat, a Ctrl és – billentyűkkel pedig kicsinyíthet

  • a navigációs sávon keresztül Navigationzeile

Hogyan navigálhatok a rögzítö ablakban?

A rögzítő ablak megnyitása után a kurzor általában az első mezőben áll. Innen a Tab billentyűvel ugorhat mezőről mezőre. Alternatív esetben természetesen mindegyik mezőre egérrel is rámehetünk. A Tab billentyűt előnybe részesítő adatrögzítőknek lehetőségük van ezen kívül kiválasztott mezők átugrására. Ennek működését a Kényelmi funkció fejezetben írjuk le.

Milyen típusú rögzítő mezők vannak, és hogyan kezeljük azokat?

4 fajta rögzítő mezőt különböztetünk meg:

Erfassungsfenster, in dem alle Varianten vorkommen und durchnumeriert sind

  1. szokásos beviteli mező, amelybe a tetszés szerinti szöveget begépeljük.

  2. jelölőnégyzet: Ezeket vagy üresen hagyjuk, vagy kipipáljuk a szóköz billentyűvel.

  3. legördülő lista: felkínálja a lehetséges bejegyzések listáját. Legtöbbször már a kezdőbetűket gépelve felajánlja a program a beírni kívánt tartalmat.

  4. kombinált lista: Ezek egy sor egyedi mezőből állnak, amelyek közül legalább egyik legördülő lista. Az alábbi ábrán például az utcanevek és házszámok képeznek kombinált listat. Azok kitöltése után az „Adresse” mezőben automatikusan megjelenik a teljes cím, amely alapvetően nem szerkeszthető. Ez a tartalom kerül tárolásra az adatbankban is.

Hogyan tudom egy véletlenül kitöltött rögzítő mező tartalmát törölni?

  1. A szokásos beviteli mezőket egy vagy több duplakattintással üríthetjük ki. Ekkor kékkel kijelölésre kerül a tartalom, amely a Backspace (visszaléptető) billentyűvel törlődik.

  2. Jelölőnégyzetek esetén a pipa jelölés a szóköz billentyű ismételt lenyomásával eltűnik.

  3. Legördülő listáknál több lehetőség van: A listából kiválasztjuk az első üres „bejegyzést” egérrel vagy a kurzor billentyűkkel. Alapvetően a Home billentyűvel is lehet ilyen mezőket törölni.

Elgépeltem valamit. Mit tehetek?

Ha egy bejegyzés mentése után vesszük észre, hogy elgépeltünk valamit, a jobboldali egérgombbal megjeleníthető felbukkanó menüben a „Bearbeiten” (szerkesztés) funkciót választva kijavíthatjuk a hibát.

results matching ""

    No results matching ""