ÚJ: EDIT (szerkesztő) mód

Általánosságok: Az osztrák-magyar veszteséglisták rögzítésének újbóli megkezdésével a DES már nemcsak emberi adatrögzítésnél kerül alkalmazásra. Hanem olyan adatok is vannak, amelyekről egy jelfelismerő alkalmazás (optical character recognition = OCR) segítségével készül a szkennelt kép. Az ORC által beazonosítható rögzítő mezők rögtön kitöltésre kerülnek, bizonytalan adatok viszont nem, azokat egy piros kérdőjel pótolja.

A családnevek alapvetően kérdőjellel lesznek jelölve, és ezeket kézzel kell rögzíteni, mivel a személy azonosításának legfontosabb kritériumáról van szó, és amelyeknél aligha lehetséges a gépi jelfelismerés helyességének ellenőrzése.

A kiegészítésre szoruló adatokat sárga csík jelöli.

Az adatrögzítő feladata, hogy ellenőrizze és kiegészítse az adatot.

Azoknál az adatrögzítési projekteknél, amelyek a leírt módszer szerint működnek, a navigációs sávban 4 kiegészítő irányító mező található, három gomb (Add, Edit und Drag) és egy kiválasztós négyzet (4).

Ha az ADD módot választjuk, a hozzátartozó gomb sötétkékként jelenik meg. Itt minden az előzőekben leírtak szerint működik.

Adatok kiegészítéséhez az EDIT (szerkesztés) módot válasszuk. Ez előre be van állítva a standard szerint. Ha aktív, akkor az EDIT gomb sárga színű.

Navigationszeile mit Add-Edit- und Drag-Modus – jeweils mit lfd. Nummer versehen.

Mi működik a sárga csíknál másképp, mint a zöldnél?

  • Az adatfeldolgozó ablak a sárga csíkra duplán kattintva jelenik meg.
  • A kurzor alapvetően nem az első mezőben áll, hanem az első piros mezőben kérdőjellel.
  • Azok, az adatrögzítő mezők, amelyek nem tartalmaznak kérdőjelet, csak egérrel irányíthatóak.
  • A kényelmi funkciók (átugrás „Tabstop”-pal, adatok átvitele a következő mezőbe).
  • Az automatikus nagy- és kisbetűs írás nem áll rendelkezésre.
  • Kombinált mezőkkel való rögzítés nem áll rendelkezésre.

Ha a bejegyzés feldolgozása elkészült, tehát az nem tartalmazza többé már a piros kérdőjelet, akkor az elmentés után zölden lesz látható.

Akkor is, ha a bejegyzés a szkennelt képen világosan olvasható, előfordul, hogy nem felismerhető. Legtöbbször abban áll a nehézség, hogy a program az olvasott információt a helyes adatmezőhöz rendelje. Ilyenkor legtöbbször a megelőző és rá következő információk sem biztosan besorolhatóak, és kérdőjellel lesznek ellátva, akkor is ha ott nincsenek rögzítendő adatok.

A kérdőjel eltávolítása vagy felülírással, vagy a Backspace ill. a Space billentyűvel történik. Legördülő listánál a Home vagy a felfelé mutató kurzor billentyű alkalmazható.

Hiányoznak az oldalon bejegyzések. Mit tegyek?

  • A hiányzó bejegyzések az EDIT (szerkesztés) móddal rögzíthetőek. Ügyelni kell a betűhű rögzítésre.

  • Ha több bejegyzés hiányzik, vagy szeretnénk a kényelmi funkciókhoz visszatérni, válthatunk az ADD módba.

  • Az ADD módban nem lehet sárga csíkokat feldolgozni, csak zöldeket. Ha a bejegyzések nem jól helyezkednek el, válasszuk a DRAG módot.

A bejegyzések nincsenek jól pozícionálva. Mit tegyek? – DRAG mód

Legtöbbször jól működik a szövegek szkennelt képhez való hozzárendelése, de sajnos nem mindig. Előfordul, hogy bejegyzések nem a megfelelő helyen állnak, amit a következő példa is mutat:

Beispiel mit einem schlecht positionierten Seitenausschnitt

Ebben az esetben a DRAG móddal egy egyszerű lehetőség nyílt arra, hogy a bejegyzéséeket a megfelelő helyre toljuk. Ha a DRAG mód aktív, akkor a hozzá tartozó gomb világoskék, és minden csík pontozott sárga kerettel rendelkezik.

A DRAG módban minden bejegyzést egyszerűen eltolhatunk „drag and drop” („fogd és vidd”) funkcióval. Ha minden bejegyzés a megfelelő helyen van, visszaválthatunk az EDIT módba.

Alternatív megoldás a duplanyíl billentyűvel a navigációs sávban egy új oldalt kérni.

Találtam egy hibát az egyik mezőben, amit a program tévesen ismert fel. Mit tehetek?

Az automatikusan felismert adatok közé becsúszhatnak felismerési hibák. Ezeket természetesen közvetlenül javítani kell. Ehhez egérrel rá kell menni a mezőre. Alternatív esetben a bejegyzést az adatrögzítés befejezése után hibaként jelenteni lehet.

Vannak olyan trükkök, amelyek segítségével az adatkiegészítést ésszerűen lehet végezni?

Amellett a lehetőség mellett, hogy a rögzítő mezőt a sárga csíkra való duplakattintással kinyitjuk, az „automatisch zum nächsten Eintrag“ (automatikusan a következő bejegyzéshez) mezőt kiválasztva a bejegyzés mentése után közvetlenül kinyitható a következő rögzítő ablak. Ezáltal megspóroljuk az egérrel való munkát. Hogy a jobb hasáb rögzítésénél ne zavarjanak a baloldali bejegyzések, a jobb alsó sarokban kezdünk, és alulról felfelé ill. jobbról balra haladunk. A legutoljára rögzített bejegyzés (zöld csík) ezáltal látható marad, és még egyszer leellenőrizhető. Ezt a funkciót a megfelelő négyzetbe(4) tett pipával aktiválhatjuk.

Az automatikus kiegészítés funkció is a munka meggyorsítását segíti. Mivel már az oldal első megnyitásakor sok információ készen áll, nagy az esély, hogy a beírandó tartalom már benne van a kínálatban. Ilyen módon gyakran már az első néhány betű begépelésével felkínálja a program a lehetőségeket, és a lefelé mutató kurzor billentyűvel kiválaszthatjuk a megfelelőt.

results matching ""

    No results matching ""