A navigációs sáv

A szkennelt kép feletti navigációs sávon fontos elemek találhatóak.

Navigationszeile alt, die einzelnen Punkte eingekreist und durchnummeriert

1. Lehúzható (pulldown) menü

geöffnetes Pulldown-Menü im Erfasser-Modus

A navigációs sáv baloldalán található a lehúzható menü, amelyen keresztül a legfontosabb projekthez kapcsolódó funkciók elérhetőek. A „Bedienungsanleitung” (kezelési utasítás) menüponton keresztül jutunk el ehhez a kezelési utasításhoz. A „gyakori kérdések” szerint kialakított útmutatóban könnyen megtaláljuk a választ kérdésünkre, ha nem igazodunk ki a lehetőségek tárházában. Az általános szerkesztési irányelvek, amelyek fontos útmutatót tartalmaznak a projekttípusokkal kapcsolatban (pl. címtár, rendőrségi nyilvántartás), a „Editions-Richtlinien“ (szerkesztési irányelvek) menüpontban találhatóak. Az „Über das Projekt“ menüponttal közvetlenül a projekt leíró oldalára jutunk, amely segít pl., ha a rögzítésnél nem vagyunk biztosak valamiben, és gyorsan utána akarunk annak nézni a projektspecifikus szabályoknál. A „Neue Suche“(új keresés) ponttal elindíthatjuk a projekthez tartozó keresés funkciót. Ez pl. célszerű lehet akkor, ha tudni szeretnénk, hogy egy kissé módosult utcanév gyakrabban előfordul-e. A „Statistik“ menüponttal megjeleníthető a projektstatisztika.

2. die Hinweiszeile

Néha a lehúzható menün kívül egy alatta elhelyezett sárga információ sor is található. Ez lehetővé teszi a projektfelelősöknek, hogy rövid üzeneteket hagyjanak. Ezeket az üzeneteket vagy minden DES-adatrögzítő, vagy minden projektben részt vevő, vagy csak egyes adatrögzítők kapják. Utóbbiak kizárólag az adott személy számára láthatóak, és legtöbbször korrekciós javaslatokat tartalmaznak. Ilyen esetekben az üzenet előtt a személy felhasználói azonosítója szerepel.

3. Az oldal státusza

Következő lényeges információ az oldal státusza. Legtöbb esetben azzal az információval találkozunk, hogy „Seite wird bearbeitet” (az oldal feldolgozás alatt). Előfordulhat még: „Page-Status „Complete“ (az oldal rögzítése kész, de a projektfelelős még nem ellenőrizte) vagy „Page-Status Admin-Complete“(az oldal ellenőrzése lezárult, az „lefagyasztásra” került). Page-Status „No Content“ azt jelenti, hogy az oldalon nem található rögzítésre alkalmas tartalom, „Page-Status Error“ pedig azt, hogy az oldal hibás, vagyis lehet, hogy egy jobb minőségű szkennelt képpel kell pótolni, vagy duplán fordul elő, ill. egyéb más probléma.

4. A kiegészítő funkciót tartalmazó rögzítő projektekhez tartozó irányító elemek

Néhány, elsősorban újabb, rögzítő projekt tartalmazza a fenti ábrában látható irányító elemeket. Ezeket a következő fejezetben mutatjuk be.

Add-, Edit- und Drag-Modus, ggf. nur Add und Edit-Modus)

5. Az oldal nagyítása/kicsinyítése (zoom)

A „-” és „+” gombok lehetővé teszik az oldal méretének legfeljebb 25%-os csökkentését vagy 150%-os növelését. Ezáltal a megjelenítés egyénileg igazítható a képernyőméret és a felhasználó igénye szerint (pl. jobb olvashatóság érdekében). Böngészőtől függően a Ctrl és + vagy Ctrl és – billentyűkombinációkkal is nagyíthatunk ill. kicsinyíthetünk.

6. Váltás felületi rögzítési módra

Néhány projektnél bekapcsolható az ún. felületi rögzítési mód egy kis négyzetben található Screenshot 14 gombra kattintva. Ezzel egy olyan feldolgozási módba válthatunk, amellyel adott információt egy oldalon belül egyszerre több bejegyzéshez hozzárendelhetünk. Általában ezt a módot alkalmazzuk címtárak esetében, amikor a Történeti Helységnévtárból a helységekhez hozzárendeljük azok kódját.

7. Az elkészült oldal jelentése

Ha befejeztünk egy oldalt, a kis pipa gombra kattintva jelenthetjük, hogy készen vagyunk vele. A pipából ekkor egy kis zászló lesz, és az oldal státusza megváltozik (lásd: Az oldal státusza Status ). Ha újból kattintunk ugyanerre a gombra, az oldalt visszaállítjuk „nem kész” állapotba. A zászlóból ismét pipa lesz.

8. Váltás a következő szabad oldalra

A duplanyíl gombbal továbbléphetünk a következő szabad oldalra, amelyen az adatrögzítés folytatható. Ha nincs már több szabad oldal, akkor megjelenik egy figyelmeztetés.

9. Lapozás az oldalak között

A két háromszög (nyíl) gomb lehetővé teszi, hogy egy oldalt előre- vagy visszalapozzunk. Ez szükséges lehet pl. akkor, ha az előző oldalról szeretnénk egy információt megtudni, amelyet a következő oldalra át kell vinnünk. Fontos tudnivaló, hogy a "Seite wird bearbeitet" státusz nem feltétlenül a „mi” oldalunkra vonatkozik, hanem adott esetben egy másik felhasználó dolgozik éppen rajta.

10. Kijelentkezés

Végül a navigációs sávon egészen jobbra találjuk a „kijelentkezés” gombot. Ez pl. közösen használt számítógépeknél hasznos. Az utoljára feldolgozott oldal kijelentkezés után 7 napig még lefoglalva marad.

results matching ""

    No results matching ""